29 listopada, 2023

Virtualia Art

Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów Autorów Dziennikarzy i Prawników Virtualia ART

Żyję jak lubię. Z Haliną Rosa rozmawia Yvette Popławska.

14 min read
Spread the love

W II części przekroczyłyśmy  ,,barierę naddźwiękową’’ z próbą opisania początków Twojej twórczości w telegraficznym skrócie. Życzę nieustającej veny, szerokich horyzontów na niwie współpracy międzynarodowej. Yvette Poplawska ‘Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników Virtualia ART. 12.03.2021 r. ‘Belgia.

Y.P Jaki szczytny cel obrałaś, aby osiągnąć swój sukces?.

Halina Rosa:  Obrałam sobie cel filantropijny. Mój sposób myślenia i działania jest odmienny, kieruję się sercem i chęcią niesienia pomocy innym. Magazyn, który wydaje, stał się właśnie taką przestrzenią, w której mogę realizować swoje przedsięwzięcia. Jak to mówią> obierz sobie szczytny cel, a nie zatrzymasz przypływu gotówki.

Y.P Brałaś udział w wystawach i konkursach.

Halina Rosa: Tak, brałam udział w dorocznych wystawach i konkursach organizowanych na terenie Podhala i nie tylko. W 2012 roku zdobyłam wyróżnienie w Konkursie Amatorskiej Twórczości Plastycznej pt. Dumania Dumaca z Gorców za obraz „Aleja Jaworowa” inspirowane twórczością Władysława Orkana, nagroda Nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan. Brałam udział w imprezach regionalnych jak: Europejskie Targi Produktów Regionalnych w Zakopanem, Majówki Tatrzańskie, konkursy plastyczne.

Y.P Czym naprawdę jest talent według Ciebie?

Halina Rosa: Bóg daje talent do odkrywania i ulepszania swoich umiejętności, zasiewa ziarenko w Twoim sercu, reszta zależy tylko od Ciebie, co z tym talentem zrobisz, zakopiesz go, czy go powielisz. Talent rozwija się powoli, krok po kroku, potrzebujesz jedynie wiary, że to uczynisz. Twierdziłam, że nie mam talentu, a przez lata nauczyłam się wielu profesji, stałam się ekspertem w moich dziedzinach tylko dlatego, że wierzyłam, że to osiągnę, zgłębiałam wiedzę rozwijając kolejne talenty. Każdy może rozwinąć nieograniczoną ilość profesji. Talent, to nic innego, jak wieloletnia praktyka i doświadczenie. Słyszeliście o teorii 10.000 godzin do osiągnięcia mistrzostwa w dowolnej dziedzinie? Teoria ta powstała na bazie badań Andersa Ericssona, a została mocno rozpropagowana poprzez książkę Malcolma Gladwella Poza Schematen, Sekrety ludzi sukcesu. W dużym skrócie głosi ona, że aby dźwignąć swoje umiejętności w danej dziedzinie na poziom mistrzowski, trzeba konkretną rzecz ćwiczyć przez 10.000 godzin.

Y.P Jesteś Polką na emigracji, kiedy podjęłaś decyzję o wyjeździe za granicę.

Halina Rosa: Decyzję podjęłam w 2013 roku. Moja rodzina rozpadała się, zostałam sama z trójką dzieci. Jedną rzecz wiedziałam, że jak zostanę, po rozpadzie małżeństwa w domu, nic nie osiągnę, po prostu tak czułam, nie miałam pomysłu na życie w miejscu, w którym mieszkałam. To miejsce było po prostu dla mnie za małe. Postanowiłam wyjechać za granicę i wziąć życie w swoje ręce. W 2014 roku wyjechałam do Szwecji zabierając z sobą trójkę dzieci.

Do Sztokholmu przyjechałam z konkretnymi  planami, miałam wyznaczony cel, kontynuować moją działalność artystyczną i promować kulturę regionalną mojego kraju. Wejście w system szwedzki zabrało mi dokładnie 1,5 roku. W 2016 napisałam plan biznesowy. Szwedzkie władze niechętnie akceptują artystyczne plany biznesowe, jednak mój plan został zaakceptowany i mogłam ponownie otworzyć swoją działalność gospodarczą. Minęło prawie 10 lat od momentu wewnętrznej przemiany i podjęcia nowej drogi życia. Nie bój się głosu serca i  wychodzić poza ramy czasu.

Marzenia bez celu są tylko marzeniami. Miejcie marzenia, ale miejcie i cel> Denzel Washington.

Wielkie dzięki Bogu i wszystkim, którzy byli i są narzędziami w Jego ręku, aby pomóc mi przetrwać i osiągać moje cele.

Y.P Ile razy musisz przegrać, aby wygrać ten jeden wyścig?

Halina Rosa: Wszystko, co robiłam w przeciągu wszystkich lat, w których rozwijałam swoje talenty, upadałam i znów powstawałam z nowymi pomysłami, przyczyniało się do powstawania mojej marki Halina Rosa Design. Międzyczasie byłam nominowana do wielu nagród, które potem zdobywałam. W ciągu całego tego okresu, kiedy zmagałam się z trudnościami w kreowaniu mojej marki, ujawniały się moje talenty i produkty uboczne. Spójrzcie, ile tzw. produktów ubocznych wyprodukowałam sama, z własnego talentu w przeciągu 10 lat, począwszy od założenia galerii, malowania obrazów, mebli, ścian, tkanin, projektowania wzorów tekstylnych i tekstyliów, projektowania strojów, budowania stron internetowych, publikowania artykułów, pisania i wydawania książek, poradników, magazynów.

Y.P Jak zaczęła się Twoja przygoda z projektowaniem wzorów tekstylnych.

Halina Rosa: W 2017 roku objęłam stanowisko projektanta wzorów tekstylnych i tekstyliów. Zaprojektowałam wzór z dziewięćsiłem, który potem przeniosłam na tekstylia regionalne. Moją inspiracją stał się gorset regionalny wyszywany cekinami. Jestem pierwszą rodowitą góralką, która zaprojektowała własne tekstylia z akcentami regionalnymi podhalańskimi, nie zapożyczonymi z innych kultur. Wzór z dziewięćsiłem przyniósł mi naprawdę wielką popularność na polu designera wzorów tekstylnych. Cieszył się od samego początku dużą nadprzyrodzoną popularnością wśród fanów folkloru i celebrytów. Jestem góralką, dla mnie rodzina i tradycja są najważniejsze. Czuje się wyjątkowo, kiedy zakładam swój 30-letni gorset, wyszywany cekinami, a na nim właśnie dziewięćsił, marzenie każdej góralki. Gorset podarowała mi kochana mama i w tym momencie zalewam się łzami. Mama to osoba, która zrobi wszystko, żeby pomóc  dziecku, a myślę teraz o kolejnych latach mojego życia. Gorset podhalański stał się moją inspiracją, mój region, moja duma.

Dziewięćsił

Y.P Wzór dziewięćsił w Twojej karierze odegrał kluczową rolę w budowaniu Twojej marki Halina Rosa Design?.

Halina Rosa: Pochodzę z regionu podhalańskiego, wychowałam się we wsi Biały Dunajec Dolny. Mam do mojego gorsetu wielki sentyment, posiada on ducha artystycznego. Bardzo kocham tradycję regionalną i mój gorset. Prezentuję go dumnie przy każdej okazji. Zajmuję się projektowaniem wzorów tekstylnych i tekstyliów oraz nowatorskich strojów regionalnych. Podczas pokazów mody folklorystycznej promuję góralską i polską tradycję. Gorset Jest piękny jak słoneczko, cekiny połyskują, jak te skarby w studni, które widziałam we śnie, rubinowy aksamit, diamentowe koszyczki, cudowne dzieło Boga, rosnące w górach, to mądrość natury. Wyjeżdżając za granicę zabrałam suchy kwiat do kieszeni. Sam dziewięćsił jest ziołem, które jest pod ochroną i rośnie w Tatrach. Legenda głosi, że do króla Karola Wielkiego przyszedł we śnie Anioł, aby mu oznajmić, jak wielką moc ma to zioło – dziewięćsił. Przede wszystkim chroni od złych mocy, daje zdrowie i szczęścia, ma dziewięciokrotnie większą moc uzdrawiania, niż inne zioła. Ktokolwiek ma dziewięćsił przy sobie, jest bezpieczny. Górale dawno temu nosili suche zioło w kieszeni. Początek mojej kariery zapoczątkował właśnie ten akcent regionalny dziewięćsił oraz moje góralskie pochodzenie.

Wzór nabrał większej popularności w momencie, kiedy wystąpiłam na scenie polskiego show-biznesu oraz na największym pokazie Mody Folkowej w Polsce w 2018 roku w Zakopanem, POLKI FOLKI. Wzór z dziewięćsiłem ukazał się prawie we wszystkich kanałach TVP. Największym zaskoczeniem było dla mnie, kiedy po siedmiu latach mojej twórczości artystycznej, całkiem przypadkiem, zobaczyłam swój projekt dziewięćsiła w sukience projektu Folk Design w TVP 2. Olga Szomańska, o cudownym głosie śpiewała piosenkę wielbiąc Jezusa tymi słowy: Czcijmy Jezusa, czcijmy Go, oddajmy Mu chwałę

Otrzymałam kolejne potwierdzenie, że Bóg działa. Słowa, które usłyszałam w Rób to co robisz, nie pozwól, by inni zabrali Twoje szczęście, zapoczątkowały kolejne zmiany na kartach mojej kariery, wspięłam się o jeden szczebel wyżej. Osiągaj sukcesy, bądź sobą, uparcie dąż do wyznaczonego celu nie zapominając o wartościach najwyższych. Dziel się doświadczeniami z innymi i bądź życzliwy dla drugiego człowieka! Chociaż jestem samotną matką i życie jest trudne, nie narzekam, ale kontynuuje swoją drogę, robiąc coś wielkiego na Chwałę Bożą. Rozrzucam ziarna, które kiełkują.

Y.P Sukcesywnie spełniasz swoje marzenia, jaka jest Twoja definicja sukcesu i szczęścia. 

Halina Rosa: …Ziarenko malutkie ma moc wielką i radość do życia jest szczęścia zalążkiem, gdy wykiełkuje nim zaowocuje, pielęgnuj je co dzień chwasty usuwaj, by w ogrodzie miłości nie brakowało nigdy nadziei i cierpliwości, bo miłość to źródło niewyczerpalne, dobroci serca, nadziei i wiary. Jestem dobrej myśli i wierzę w te czary…

Marzenia spełnione to szczęście. Natchnienie zawsze jest, jak światło i ukazuje, co należy wybrać. Piękno drugiego, człowieka jaśnieje wtedy, kiedy on może wzrastać.

Gdyby nie rolnicy, artyści nie mieliby chleba. Gdyby nie artyści, życie rolników byłoby życiem przyziemnych robotników. Pełny rozwój człowieczeństwa wymaga współpracy jednych i drugich. Tak powiedział kiedyś Ks. Józef Tischner. 

Idź zawsze swoją drogą nawet, jeśli wydaje się przewrotna, jeśli sam czujesz, że jest to Twoje przeznaczenie, idź tą drogą, nie zastanawiaj się, puść hamulce i do przodu, spełniaj marzenia. Marzenia stają się celem do osiągnięcia szczęścia. 

Sekretem ludzi sukcesu jest bezgraniczna wiara. Większość ludzi nie potrafi  zaakceptować prostoty tego sekretu, nie mają wyobraźni. Ludzie bogaci duchowo, to aktorzy Pana Boga, iluzjoniści, którzy świetnie grają swoje role tu na Ziemi, są bardzo dobrymi twórcami, mówcami, mentorami duchowymi i znają sekret zarabiania i osiągania wszystkiego, czego chcą, są ubrani w doświadczenia życiowe, są ekspertami w wykorzystywaniu chwil i okoliczności do budowania własnego JA, często podejmują ryzyko.

Odbierz swój wieniec zwycięstwa, czasem proste rzeczy wydają nam się dosyć dziwne i nieosiągalne, czasem szczęście jest blisko, zupełnie tego nie zauważamy, czasem szczęście jest na wyciągnięcie ręki. Zaufaj Bogu całym sercem i umysłem to wielki dar, a otrzymasz siedem darów Ducha Świętego, aby przejść przez życie z odwagą. Używając tajemnic swojego mózgu, możesz osiągnąć praktycznie wszystko, o czym sobie tylko zamarzysz. Zaufaj bezgranicznie Bogu, a zgromadzisz największe skarby, diamenty mądrości, które doprowadzą Cię do ogromnego bogactwa duchowego a potem materialnego. Kiedy zaufasz Bogu otrzymasz wielką mądrość duchową, która jest największym skarbem, bezgraniczna ufność sprawia, że pokonasz trudności życia bez większego wysiłku.

Y.P Co jest dla Ciebie ważne w osiąganiu sukcesów.

Halina Rosa:   Sukcesów nie osiągamy sami, trzeba zastanowić się, jaki obrać cel,  z kim tak naprawdę chcesz współpracować. Stawiam sobie cele i ich osiągam, to mój główny motor do działania. Droga do sukcesu usłana jest różami, kolce to wszystkie trudności, które napotykasz na swojej drodze, to twoja ziemska misja. Zaufaj sile umysłu, to najcenniejsza część Twojego ciała. Im silniejszy będzie Twój umysł, tym bardziej będziesz rozumieć, że nie ma w życiu nic, czego człowiek nie potrafiłby się nauczyć. Pojawili się ludzie na mojej drodze, którzy pomogli mi w osiąganiu moich celów.

Y.P Dla kogo tworzysz ?

Halina Rosa: Tworzę dla pasji i biznesu. To połączenie działa, bo unikalność i dedykowana sztuka są dziś w cenie. Tworzę też po to, aby ubogacać świat, miejsca i ludzi w polską kulturę, pełną piękna i inspiracji oraz po to, aby promować kreatywność i wartości najwyższe. Staram się poznać człowieka, jego wartości i cel, jakiemu ma służyć sztuka, wtedy łatwiej poszukać źródła w sercu i przenieść dar inspiracji płótno czy materiał. Sztuką dziś jest odkryć i pokazać nowe nurty artystyczne i umiejętnie je sprzedać. Sztuką jest również pobudzanie wrażliwości twórczych pokoleń wobec konkurencji wzorów komputerowych. Twórczość artystyczną można połączyć z biznesem. Jestem właścicielką marki Halina Rosa Design. Dzięki nowoczesnym technologiom moja sztuka stała się oryginalnym wzbogaceniem kreacji modowych, dekoracją wnętrz, a także większych obiektów użyteczności publicznej.

Y.P. Kogo wspierasz w swoich działaniach ?

Halina Rosa: Szczególnie wspieram kobiety. Uczestniczę w międzynarodowych kongresach, podczas których dzielę się wiedzą i doświadczeniem. Wymiana doświadczeń, wzajemne inspiracje, dzielenie się wiedzą i wiara, że można osiągać więcej są dziś bardzo ważne. Kobiety chcą się tą siłą podzielić, lub przychodzą, bo jej potrzebują. Takie spotkania pomagają nam przypomnieć sobie, ile mamy pragnień w sercu, które czekają na spełnienie. Wystarczy właściwa forma motywacji i wzajemne wsparcie, aby osiągać to, co kiedyś było niemożliwe do zdobycia. Kobiety mają wielką siłę, są wciąż nieodkrytym dziełem pełnym tajemnic, jak płatki kwiatów w różach, które maluje. Życzę kobietom, aby mogły rozkwitać jak róże w życiu i biznesie. Doświadczenie nauczyło mnie, jak z porażki przejść dalej do właściwego już kroku i podejmować ważne decyzje. Sukcesy pokazują, że jestem na właściwej drodze. Piękno drugiego człowieka jaśnieje wtedy, gdy może on wzrastać. Życzę kobietom siły i sukcesu, one są w stanie osiągać więcej, niż czasem ośmielają się marzyć.

Y.P. Wspierasz rozwój regionu i kulturę Polską poprzez projektowanie dedykowanych wzorów tekstylnych i tekstyliów z akcentami regionalnymi i nie tylko.

Halina Rosa: Region potrzebuje sztuki, tak samo jak sztuka potrzebuje artysty. Moja wiedza i kreacja artystyczna stosowana we wzornictwie i komunikacji wizualnej przynosi realne efekty przekładając się na wzmocniony wizerunek regionu i kultury folklorystycznej. Wzornictwo wykorzystywane jest do komunikacji wizualnej -międzyludzkiej. W człowieku uruchamiają się ważne procesy twórcze, napędzające biznes wielu dziedzin. Sztuka to dziś najlepsza inwestycja w przyszłość. W ówczesnych czasach coraz bardziej cenimy piękne przedmioty i wzory dedykowane.

Sztuka zwiększa efektywność działania jednostki i całej organizacji. Stymuluje chęć poszukiwania nowych rozwiązań.  Sztuka potrzebuje artystów. Artyści to pracownicy niebios i designerzy lepszego świata. Człowiek nie może żyć bez kreacji artystycznej. Analiza sposobu pracy artysty może dać ważny wgląd w to, co jest potrzebne do działania w pracy menadżerów i liderów. Artysta pomaga dotrzeć do kreatywnego „Ja” w człowieku i tu uruchamiają się inne ważne procesy twórcze, napędzające biznes wielu dziedzin.

Y.P. Obrałaś ciekawą strategię promocji polskiej kultury, zdradź nam tajniki Twojego nowatorskiego sposobu uwydatniającego piękno kultury regionalnej, podhalańskiej w dalekim świecie.

Halina Rosa: Strategia mojego wzornictwa dedykowanego sprawia, że wizerunek regionu, uwydatnia się, to ogromna przestrzeń dla artysty, możliwość stworzenia unikatowych wzorów zaprojektowanych na miarę współczesnych potrzeb regionalnych, mody i designu wnętrz. Kolejnym bardzo fajnym działem designerskim jest właśnie projektowanie wzorów folklorystycznych. Wzornictwo folkowe pozwala dodatkowo na promocję własnego regionu i rozpowszechniać kulturę danego kraju na cały świat. Wzory zdobią, wyrażają piękno osobowości, świadczą o przynależności do klasy społecznej i kulturowej. Tworzę unikalne dzieło poświęcone na miarę oczekiwań kupujących. Moja indywidualność pozwala na wyjątkowość moich projektów, które stymulują wrażliwość klientów na sztukę i podhalański folklor.

Mój dedykowany projekt, podnosi wartość i różnorodność kultury regionalnej. Jestem projektantką, która chce osiągnąć określone efekty, takie jak nadanie strojom atrakcyjnego wyglądu. Moja indywidualność sprawia, że nowoczesne podhalańskie stroje regionalne są wyjątkowe, a jednocześnie nadają osobie wyjątkowości. Tylko projektant/ artysta może dotrzeć do wewnętrznego kreatywnego „Ja” i pobudzić widza do refleksji. Ogólnie rzecz biorąc, folklorystyczny design ma na celu wywrzeć pozytywne wrażenie i wzmocnić pozycję w kulturze. Moje działania twórcze doskonale zaspokajają potrzeby rynku regionalnego i miłośników folkloru. Koncepcja dedykowanej strategii projektowania wzorów folkowych, okazała się też być bardzo ważnym czynnikiem w procesie tworzenia mojej marki Halina Rosa Design. Projektuję dla znanych projektantów mody, którzy ubierają artystów scenicznych, sprzedaje tekstylia z własnym oryginalnym projektem na arenie międzynarodowej. Korzenie kultury są dla mnie najważniejsze. Moje kolekcje są mieszanką mojego talentu artystycznego i różnych kultur regionalnych. Moim celem jest również poszerzenie horyzontów myślenia na temat modernistycznego folkloru. Ręcznie malowane róże, kwiaty, mocne kolory to motywy przewodnie moich kolekcji.

Y.P Ustanowiłaś  10 zasad gorącej pasji.

Halina Rosa: 

1. Szukaj piękna we wszystkim, co zostało stworzone przez Boga, aż dostrzeżesz cuda żywota.

2. Kochaj wszystko całym swoim sercem, aż Duch rozpali w Tobie duszę artysty.

3. Rozmyślaj o marzeniach intensywnie, aż zbudujesz ogrody wyobraźni.

4. Pogłębiaj wiedzę, rozwijając inteligencję, aż wyzwoli ona w Tobie pokłady kreatywności.

5. Koncentruj się na głosie serca, aż poznasz godzinę nie mylącej się intuicji, to podróż do wewnętrznego Ja.

6. Wzbudź w sobie pożądanie serca, aż w końcu zacznie przemawiać do Ciebie.

7. Powtarzaj wzniosłe słowa po 100 razy, medytuj, aż dotrzesz do wysp marzeń.

8. Bądź entuzjastyczny i pełen wdzięczności.

9. Odrzuć myślenie głową, a zaangażuj serce, doskonal pola nadziei.

10. Bądź cierpliwy i zaufaj Sile Podświadomości, aż zacznie wysyłać Ci sygnały.

Y.P. O czym  marzysz najbardziej?

Halina Rosa: Marzę o tym, aby mój piękny kraj jakim jest Polska, przenieść pięknem sztuki w różne zakątki Świata. Dziewięciorniki z polskiej tradycji funkcjonują w modzie i biżuterii, a wiele kobiet mogę ubierać Róże, które uwielbiam malować. Moje szalone marzenie, które czeka wciąż na spełnienie to wystąpienie publiczne przed milionem ludzi. Wydanie kolejnych poradników, książek, podróż do Chin i Japonii oraz pokazy mody w Anglii i Dubaju. Moim marzeniem jest  zaprojektowanie sukni z akcentami regionalnymi na czerwony dywan w Cann lub Wenecji.

Prosimy o zapoznanie się ze stronami www.

stron, publikacji, poradników, poezji, książek, wywiadów:

www.halinarosadesign.se

www.thedesigner.se

http://goralskiprzystanek.pl/galeria/zdjecia/151/malarstwo-halina-rosa

Fotografie z albumów prywatnych ART’ystki.

Dziękuję za szczerą rozmowę. W II części przekroczyłyśmy  ,,barierę naddźwiękową’’ z próbą opisania początków Twojej twórczości w telegraficznym skrócie. Życzę nieustającej veny, szerokich horyzontów na niwie współpracy międzynarodowej.  Yvette Poplawska ‘Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników Virtualia ART. 12.03.2021 r. ‘Belgia.

Visits:193 Total: 28949

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.