29 listopada, 2023

Virtualia Art

Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów Autorów Dziennikarzy i Prawników Virtualia ART

Wywiad z dyrektor Domu Polskiego w Brukseli przy EWSPA Małgorzatą Wilk

11 min read
Spread the love

Pełnomocnikiem Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Brukseli

oraz Opiekunem Kliniki Prawa

Waga wykształcenia w dzisiejszym świecie. Rozwój intelektualny, trudności pandemiczne i możliwe rozwiązania.

Y.P Małgosiu opowiedz nam o Waszej Uczelni ?

 Przed Pandemią byliśmy jedną z nielicznych uczelni przygotowanych do nauki w formie distance learning. Formę taką prowadzimy już od lat i przynosi znakomite efekty.

Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie powstała na podstawie:
Decyzji Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 września 1997 r., Aktu założycielskiego,
Wpisu do rejestru uczelni niepaństwowych MEN z 13 października 1997 r. – pozycja 137.

Historia warszawskiej uczelni prawniczej założonej przez samych prawników ma ciekawe fakty o znaczeniu bardziej pragmatycznym.

Założyciele uczelni postanowili bowiem połączyć wysoki poziom studiów wypracowany dorobkiem dydaktyki uniwersyteckiej z elementami nauczania praktycznego w zawodach prawniczych.

Obok profesorów, docentów i doktorów habilitowanych, obok wykładowców i asystentów prowadzących ćwiczenia na zajęciach pojawiali się sędziowie, prokuratorzy, adwokaci i radcowie prawni, a studenci tajniki zawodów prawniczych poznawali nie tylko w murach uczelni, lecz także w salach sądowych i kancelariach prawniczych, uczestniczyli w przesłuchaniach prokuratorskich. Tak tez i ja również miałam przyjemność uczestniczyć w wykładach z wieloma osobistościami. Jest to niepowtarzalne i rozwojowe zwłaszcza dla Studenta, który jeszcze nigdy nie był na Sali Rozpraw i nie spotkał nikogo tak wykształconego na swojej drodze. W zadziwienie wprowadzały mnie wykłady niektórych profesorów, którzy wykazywali niezwykłą pasje i wiedze z dziedziny Prawa

Od ponad dwudziestu sześciu lat nasza Uczelnia kształci specjalistów prawa polskiego
i międzynarodowego, adwokatów, radców prawnych, ekspertów w dziedzinie administracji europejskiej oraz dyplomatów.

Y.P Jaka jest zatem w Waszej Uczelni droga do sukcesu ?

Małgorzata Wilk Program uczelni jest skoncentrowany na jednej fundamentalnej wartości – absolwenci muszą być przydatni zawodowo, szybko otrzymywać ciekawe oferty pracy za godziwe zarobki, a jednocześnie reprezentować najwyższy poziom kultury stanowiącej fundament demokratycznego państwa prawa. Dzięki połączeniu teorii prawa i zasad wpojonych przez Platona, Arystotelesa, Marka Aureliusza czy Cycerona z życiowymi aspektami stosowania prawa w wielorakich konfliktach życiowych, za pomocą wybornych profesorów, sędziów, prokuratorów, adwokatów z ponad 20-letnim doświadczeniem, uzyskana zostaje umiejętność do znajdowania właściwych rozwiązań by takowe konflikty w sposób sprawiedliwy rozsądzać i wskazywać innym ich rozwiązanie

Studia prowadzone są w ramach Indywidualnego Toku Studiów, począwszy już od I semestru. Umożliwia to znaczne skrócenie czasu trwania nauki, nawet do 2 lat! W ramach ITS możliwe jest łączenie wybranych semestrów w ciągu dwusemestralnej organizacji roku akademickiego.

Oznacza to, że w ciągu roku akademickiego w semestrach zimowym i letnim istnieje możliwość zrealizowania trzech semestrów programowych. Dzięki czemu studia mogą trwać krócej, a nasi studenci są w stanie szybciej, niż studenci innych uczelni uzyskać tytuł licencjata.

Filia w Brukseli gdzie jestem pełnomocnikiem oraz opiekunem Studentów prowadzone są z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (distance learning)

Oznacza to, iż obok wykładów realizowanych w siedzibie Filii w Brukseli część wykładów przewidziana programem studiów dostarczana jest studentom za pośrednictwem platformy edukacyjnej EWSPA, z możliwością ich odbioru na komputerze, smartfonie, tablecie oraz w telewizorze w dowolnym momencie.

Dodatkowo zajęcia w formule distance-learning odbywają się w ramach webinariów, które są realizowane w bezpośrednim kontakcie z wykładowcą w czasie rzeczywistym. Student w trakcie webinarium może komunikować się na bieżąco z wykładowcą, zadając merytoryczne pytania lub odpowiadając na zapytania kadry prowadzącej zajęcia.

Okres studiów może wynosić zatem 3,5 roku, a nie 5 lat. Co dla pracujących jest dużym atutem. Mamy w ofercie :

•      Wydział Prawa w Warszawie – studia niestacjonarne prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (distance learning)

•      Filia w Brukseli

•      Filia w Londynie

  • Liceum dla Polonii ! jedyni w Polsce  (www.europejskie.edu.pl) Liceum Zaoczne dla Dorosłych w Szczecinie nasi słuchacze korzystają z platformy e-learningowej.
  • Kursy oraz szkolenia
  • Studia Podyplomowe

Y.P Czy mogę prosić o kilka informacji o Kierunku Prawo ?

Małgorzata Wilk Program studiów został sformułowany w sposób, który traktuje ,,prawo’’ jako zjawisko interdyscyplinarne. EWSPA oferuje rozszerzony program w zakresie takich dyscyplin jak: prawo Unii Europejskiej, czy prawo międzynarodowe, ponieważ główną aspiracją uczelni, jest przygotowanie absolwentów również do pracy w instytucjach unijnych i międzynarodowych. Dodatkowo duży nacisk kładzie na edukację w zakresie prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Dyplom magistra na kierunku ,,Prawo’’ otwiera drogę do podjęcia wszelkiego typu aplikacji prawniczych: sędziowskiej, radcowskiej, prokuratorskiej, adwokackiej, komorniczej itp.

Y.P Czy oprócz Studiów Jednolitych macie jeszcze inne szkolenia lub kursy?

Małgorzata Wilk Tak oferujemy sprofilowane kursy i szkolenia oraz studia podyplomowe wyposażając naszych słuchaczy i absolwentów w narzędzia pozwalające umiejętnie korzystać z aktualnie obowiązujących regulacji prawnych. We wszystkich formach kształcenia proponowane programy są stale monitorowane oraz aktualizowane w oparciu o konsultacje z praktykami zawodów ekonomicznych i prawniczych.

Y.P Możesz nam przybliżyć tematykę takich kursów?

Małgorzata Wilk Z przyjemnością, otóż aby zagwarantować efektywną realizację wskazanych wyżej celów EWSPA powołała Europejskie Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń o tematyce :

  • Prawne aspekty funkcjonowania jednostek oświatowych
  • Kryminologia i kryminalistyka
  • Psychologia sądowa
  • Prawo w biznesie
  • Doradca restrukturyzacyjny i syndyk masy upadłości
  • Mediacje, negocjacje, sądownictwo arbitrażowe, które ostatnio cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną wszystkie zajęcia w formule standard w czasie pandemii odbywają się w 100% w formie webinariów realizowanych w bezpośrednim kontakcie z wykładowcą w czasie rzeczywistym! DODATKOWO przez cały okres zdalnego nauczania, w przypadku gdy MNiSW utrzyma ów wymóg w związku z sytuacją globalną, możliwość dostępu do materiałów dydaktycznych w postaci nagranych wykładów audio lub audiowizualnych! Jest to idealne rozwiązanie dla Polaków rozsianych po świecie dając możliwość nauki .

Już dziś zapraszam wszystkich zaineresowanych  przebywających za granicą do Brukseli na dni otwarte w celu poznania dokładnie oferty oraz Naszej Uczelni. Najczęściej organizowane są na początku września jeszcze nie ustaliłam daty ale będzie informacja na stronie internetowej,

nasza strona internetowa www.ewspa.edu.pl oraz  www.dompolskibxl.be

YP Powiedz mi Malgosia coś o sobie…              z jakiego miasta jesteś?

Małgorzata Wilk: Dzieciństwo i młodość spędziłam w mieście Gorlice nazywanego Miastem Światła.

Y.P. Dlaczego Miasto Światła?

Małgorzata Wilk: Bo to właśnie w moim Mieście słynny farmaceuta i przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową i tak w 1854 roku zapalono pierwszą na świecie uliczną lampę naftową. Ja mieszkałam w pobliżu tej właśnie kopalni ropy naftowej i to szyby naftowe były naszym częstym placem zabaw z dreszczykiem dziecięcej emocji, wspominam magicznie -ruszające się liny, zbiornik wodny z tym jedynym niepowtarzalnym zapachem.

Tak wiec mogę śmiało powiedzieć: „żem na ropie naftowej wychowana ”dosłownie i w przenośni . Jako nastolatka byłam Harcerką, należałam do kółka teatralnego, chodziłam Szkoły Muzycznej grałam na skrzypcach. Trochę po drodze łyżwiarstwa, pływania i innych sportów jak każda dziewczyna. Po ukończeniu szkoły średniej wyjechałam do Krakowa. Ukończyłam Szkole Medyczna o specjalizacji Dietetyk żywienia zbiorowego. Przez 5 lat pracowałam w tym zawodzie w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie oraz w Szkole Specjalistycznej dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Borykałam się codzienne z problemem pacjenta oraz przeżyłam wiele sytuacji, które na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Wszystko to pozwoliło mi na wewnętrzny rozwój własnej osobowości oraz szacunek do drugiego człowieka przede wszystkim w sytuacji choroby oraz bezradności. Bardzo dynamiczny rozwój wiedzy medycznej ma bowiem bezpośredni wpływ na aspekt prawny człowieka, jego życia, zdrowia, a przede wszystkim na jego prawo do samostanowienia i poszanowania godności. Szacunek do drugiego człowieka był najważniejszy.

Y.P Wiec jesteś też dietetyczką… o proszę?

Małgorzata Wilk: Tak ale dieta sama w sobie nie stanowi w moim przekonaniu klucza do zdrowia. Jestem zwolenniczką zrównoważonego odżywiania.

Y.P Jesteś Polką na emigracji, kiedy podjęłaś decyzję o wyjeździe za granicę?

Małgorzata Wilk To był koniec 1999 roku… kluczowym powodem była sytuacja w Służbie Zdrowia a konkretnie reformy jakie wprowadził Nasz Rząd w tamtych czasach. Nie była to łatwa decyzja, tęsknota strach przed nowym. Po przyjeździe do Brukseli jak większość emigrantów skupiłam się na pracy, rodzinie, nauce języka oraz integracji w nowym Państwie. Nie byłam sama, była tutaj już moja siostra.

W pierwszym założeniu jak większość z nas, to tylko na kilka miesięcy podreperować budżet domowy… Ale los zadecydował inaczej, dzisiaj z perspektywy lat nie żałuję ale tęsknię za krajem.

Y.P  Jak to się stało że dzisiaj jesteś prawniczką, pełnomocniczką oraz dyrektorem tak prestiżowej Uczelni w Brukseli?

Małgorzata Wilk: W pewnym momencie brakowało mi czegoś do wypełnienia luki w rozwoju osobistym. Tak oto postanowiłam podjąć studia EWSPA w Brukseli, które nie wymagały wyjazdów do kraju, jako że Uczelnia zapewniała zjazdy na miejscu w Brukseli, oraz profesjonalna już wówczas platformę online pracy na dystans. Dzisiaj Nasza Uczelnia jest Pionierem, jeżeli chodzi o nauczanie online na całym świecie w języku polskim.

Y.P .Nie było Ci chyba łatwo, pogodzić życia rodzinnego, pracy i nauki. Powiedz czy zdarzały Ci się porażki?

Małgorzata Wilk: Ojoj były… ale to właśnie one uczą nas życia, pokory oraz mobilizacji. Jak na wojnie „padnij powstań”, postanowiłam powstać po niejednym bolącym upadku i skończyć Studia o których marzyłam.

W dorosłości nie ma miejsca na dąsy – przywilej dla dzieci, taka bynajmniej jest moja dewiza na życie. Wszystkim tym, którzy chcą osiągać tylko sukcesy na studiach odradzam. Powtórka, brak zaliczenia czy jak kto woli dwója jest częścią studenckiej dyscypliny. Trzeba umieć pogodzić się z przegranej, wyciągać wnioski i iść dalej. Nie każdy sędzia na Sali Rozpraw wygrywa sprawę, zawsze są dwie strony.

Y.P Czy dużo musiałaś się uczyć?

Małgorzata Wilk: Wiele godzin w nocy z kodeksami w ręku, pozytywna adrenalina to było jedyne w swoim rodzaju. Jedna ze wspanialszych przygód mojego życia za co dziękuję wszystkim, którzy mieli swój wkład. Moja praca i samozaparcie zaowocowało ponieważ jako świeża absolwentka z dyplomem prawnika, zostałam pełnomocnikiem Filii Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, dyrektorem Domu Polskiego oraz opiekunem studentów w Brukseli. Przyznam, że nie byłam przygotowana, onieśmielona oraz bałam się czy podołam tak wysokiemu stanowiskowi.

Często jako studentka brałam udział w konferencjach spotkaniach Polonijnych, organizowałam warsztaty tematyczne pod nadzorem naszego Prodziekana Adama Snarskiego, który w 2018 został Burmistrzem w Lesku, za co jestem mu niezmiernie wdzięczna. Z pośród wielu kandydatów Władze Uczelni wybrały właśnie mnie. To bardzo duże wyróżnienie ale i odpowiedzialność 

Y.P. Polonia i współpraca, czy to koliduje z praca przy EWSPA?

Małgorzata Wilk: No cóż ocenę mojej pracy pozostawiam Państwu (uśmiech).

Dom Polski, to kontynuacja mojego poprzednika wzbogacona w nową technologię, przyjaciół-miłośników Polonijnych oraz nowoczesny, multimedialny lokal.

Y.P  Powiedz nam, czym dokładnie zajmuje się Dom Polski w Brukseli i jakie macie plany na przyszłość?.

Małgorzata Wilk: Jest jednym z licznych projektów na rzecz Polonii. Działa na terenie Belgii od 2003 roku, jako punkt spotkań wymiany studenckiej w ramach Programu Erasmus. Szybko zaczął cieszyć się zaufaniem ludzi, poszerzając nieustannie grono widzów, odbiorców, gości, którzy pragnęli z nami tworzyć, edukować, spotykać się i bawić.

Dzisiaj, Dom Polski przy EWSPA to swoisty warsztat rozwojowy oraz punkt wyjściowy pomysłów i umiejętności całej wspólnoty polonijnej, niezależnie od grup zawodowych, pokoleń czy też warstw społecznych.

Prowadzę stronę internetową:    www.dompolskibxl.be, gdzie udostępniam oraz piszę dla Polonii wiele artykułów o rożnej tematyce nie tylko z zakresu prawa.

Od roku również bieżące Informacje na temat sytuacji w Belgii, postanowienia oraz decyduje w sprawie pandemii -Komitetu Konsultacyjnego premiera Alexandra De Croo

Wszystko to dzięki pomocy mojego syna Marcina, który jest dyplomowanym informatykiem i kończy studia magistra inżyniera w Louvain-la-Neuve. Jako matka jestem bardzo dumna i cieszę się,  że mam kogoś takiego przy boku który chętnie pomaga w kwestii informatyki, a co najważniejsze chce i zrobi o co poproszę.

Y.P A Jaki pandemia miała wpływ na Wasz Dom?

Małgorzata Wilk: Jako pierwsi uruchomiliśmy dyżur telefoniczny w czasie pandemii, pomoc z psychologiem, psychoonkologiem dla osób w trudnej sytuacji lekowej, wywołanym strachem oraz stresem.

Zachęcam do naszego newsletteru, co tydzień przesyłam najnowsze posty

Zapoczątkowałam wraz z moimi  Studentami Cykl Poświęcony Władzy Rodzicielskiej w związku z tym, co tydzień będą odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące tego tematu ale to nie wszystko!…

Mam w zanadrzu jeszcze wiele innych porad z zakresu Prawa w Belgii, rozwiązań, podpowiedzi itd.

Naszym Celem jest integracja społeczeństw polonijnych na obczyźnie, tworzenie, wspólnym nakładem energii, edukacji, szkoleń tematycznych, warsztatów wykładów otwartych, spotkań, wernisaży łączących pokolenia. Tworzymy miejsce do którego Polonia belgijska zagląda całymi pokoleniami z zaufaniem do nas i entuzjazmem.

Mamy na swoim koncie wiele wernisaży, spotkań autorskich oraz warsztatów tematycznych.

W 2019 roku zainicjowaliśmy WIELKIE SPIEWANIE RODAKOW, które cieszyło się wielką  popularnością. Odbyła się 1 Edycja. Niestety w zeszytym roku musieliśmy odwołać ze względu na pandemie. Liczę jednak, że w tym roku będziemy mogli nadal kontynuować kolejną edycję. Biorąc pod uwagę entuzjazm oraz chęci naszych wspaniałych Organizatorek tego wydarzenia (info na stronie internetowej galeria zdjęć  www.dompolskibxl.be, oraz Fb. Dom Polski EWSPA )

***W okresie pandemii Uczelnia EWSPA pożegnała wielu wybitnych Profesorów oraz Studentów.

W marcu 2021r.pożegnaliśmy Naszego Rektora Śp. Profesora Dariusza Czajkę, założyciela Domu Polskiego w Brukseli, wspaniałego człowieka, prawnika, wizjonera, wytrwale wcielającego w życie swoje ideały.***

Tak jak wszyscy tych trudnych czasach, musimy nauczyć się żyć ze stratą, co nie jest łatwe. Wszyscy powtarzamy jutro będzie piękne i czekamy na zmianę …Dzisiaj jest jak jest i trzeba być silnym dla siebie i naszych bliskich… Osobiście jako była pracowniczka służby zdrowia, walczę i służę pomocą innym. Dzięki darmowym poradom prawnym w naszej Klinice Prawa w Brukseli oraz infolinii możemy pomóc Naszej Polonii w sprawach natury prawnej oraz administracyjnej, zarówno z prawa polskiego jak również prawa belgijskiego

Y.P Miałam przyjemność poznać osobiście Profesora Dariusza Czajkę – wspaniały człowiek był moim rówieśnikiem, moje szczere kondolencje dla całej wspólnoty akademickiej *

Y.P Dziękuję Ci Malgosia za podzielenie się z nami tymi cennymi informacjami

Wiec co pozostaje nam dzisiaj jak nie nauka, pewna inwestycja w siebie i rozwój.

Małgorzata Wilk Ja również bardzo dziękuję Yvette za rozmowę i życzę Ci wszystkiego co najlepsze w życiu zawodowym jak i osobistym

Prosimy o zapoznanie się ze stronami www.

www.ewspa.edu.pl

www.dompolskibxl.be

www.europejskie.edu.pl

Visits:106 Total: 28906

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.